Facebook Sosyal Medya

CAMBRİDGE ANALYTİCA SKANDALI

Herkese merhabalar. İlk yazımla karşınızdayım ve bir o kadar da heyecanlıyım. Şimdiden değerli okurlarımın saygı çerçevesinde eleştirilerine açığım diyerek yazıma başlamak istiyorum.

Sosyal medya denilince akla gelen isimlerden biri olan Facebook, geçenlerde Cambridge Analytica skandalıyla gündeme gelmişti. Olayın sosyal medyaya yansıması sonrasında Facebook %10 değer kaybetti. Facebook’un 2010-2015 yılları arasındaki büyüme dinamiğinin altında web ve mobil uygulamaları izinleri yatıyor.

Geliştiricilerin erişebildiği fotoğraflardan e-postaya kadar her şey ellerinde mevcut. Ayarlardan mahremiyet bilgileri düzenlense dahi bir arkadaşınız tarafından etiketlenmeniz bile hesabınıza ulaşmanızda yeterlidir. Beğenilerden karakter analizin bile yapıldığı bu platformun kullanıcı sayısı #deletefacebook etiketi  olayından sonra bile hiçbir şey olmamış gibi artmıştır.

Bu durum Zuckerberg’ın işine gelmiş gibi duruyor. Trump’ın seçim kampanyasında bu durum kullanılmış ve halkın nabzı ölçülmüştür. Yaşanılan bu durumdan anlaşılacağı üzere hesaplarımızı silmek yerine “BİLİNÇLENMEK” bu durumdan çıkarılacak en büyük ders olsa gerek. Sosyal medya ve mahremiyet konularına dikkat çeken Zeynep Tüfekçi’nin TED  konuşmasını dinlemek bilinçlenmemiz açısından yararlı olabilir.

KAYNAKÇA:

 

Yazar Hakkında

şüheda saydam
Son Yazıları

Bu makaleyi 1 dakikada okuyabilirsiniz.