Uncategorized

Farkındalık Projesi “Mine Kafon”

                  

Öncelikle test aşamasında olan fakat üretime geçtiği sürede birçok kişiye ulaşıp  sayısız hayat kurtaracak olan basit görünümlü teoride rüzgar ile hareket edebilecek Mine Kafon’un tasarımcısından çıkış hikayesini kısaca anlatayım.

Genç tasarımcımız Massoud Hassani anti personel mayınları etkisiz hale getirmek için bir fikir geliştirdi bu fikrin çıkış noktası ise yaklaşık bir milyon insanın mayın bulunan bölgelere sadece 500 metre mesafede yaşadığı Afganistan’da doğmuş olması. Massoud daha beş yaşındayken ailesi,Afganistan’ı tehlikeli bir halde olduğu için terk ediyor ve mülteci olarak Hollanda’ya yerleşiyorlar.Burada tasarım eğitimi aldıktan sonra bitirme projesi olarak geride bıraktığı ülkesi Afganistan’da büyük bir problem olan mayınları ucuz ve zararsız bir şekilde temizleyecek bir proje geliştiriyor.

Küresel bir farkındalık projesi olarak hayata geçecek olan bu proje araziye bırakıldığında rüzgar sayesinde hareket etmeye başlıyor.Bu basit top görünümlü ve rüzgar sayesinde hareket edebilecek kadar hafif aynı zamanda bir mayını patlatacak kadar ağır.Mine Kafon çöl benzeri mayın döşenmiş açık araziye bırakıldığında üzerinden geçtiği mayınları patlatarak etkisiz hale getirmekte fakat etkisiz hale getirirken patlama sırasında bir veya iki bacağını kaybedebiliyor.Bu kayıplar onun birkaç tane daha mayınları etkisiz hale getirmesini engellemiyor. Mine Kafon’un geçtiği rota, içerisinde bulunan GPS yardımı ile belirleniyor.Doğada çözülebilen ve bambudan üretilen bu nesneni üretim maliyeti yaklaşık 50$ tutuyor ki bu tutar standart mayın temizleme işlemlerine oranla daha az maaliyetli.

Basit bir fikre dayanan fakat büyük kayıpları engelleyebilecek olan bu proje insanlık adına tahmin edilenden daha çok başarılı bir şekilde hayata geçmesi dileğimle.

Ayrıca Mine Kafon için yapılmış ödüllü kısa filmi izlemenizi tavsiye ederim …

Yazar Hakkında

Fatma ATMACA
Fatma ATMACA

Bu makaleyi 2 dakikada okuyabilirsiniz.