Blog Yapay Zeka

Nedir şu RankBrain Algoritması

Herkese selam, bu yazıda Google’ın  2015 yılında duyurduğu RankBrain algoritmasından kısaca bahsedeceğiz. Google’ın bu algoritmayı çıkartma sebeplerinden bir tanesini de insanların hızlı bir şekilde cevap alabilmesidir. Bu fikirden yola çıkarak bende bu yazıyı olabildiğince kısa tutmak istiyorum 🙂 Aşağıdaki verilen sorulardan ve cevaplardan bu algoritmanın nasıl çalıştığı az çok anlaşılır umuyorum.

 

RankBrain Nedir ?

RankBrain algoritması Google ‘ın arama sonuçlarını daha iyi hale getirmek için kullandığı algoritmadır. Machine Learning kullanır.

Artık bu Algoritma Google ‘ın Arama Sonuçlarını Yeni Sıralama Yöntemi Midir?

Hayır. Bu algoritma sadece arama sonuçlarını iyileştirir. Bunun yanında Google’ın kullandığı birçok algoritma vardır.

 

Yukardaki cevaba ek şunu da söylemem gerekir , Google’ın genel arama algoritması HummingBird algortimasıdır. HummingBird , RankBrain ile beraber çalışır. Tıpkı arabanın içindeki Benzin gibi onun bir parçasıdır.

Google ‘da önceden bir kelime aradığınızda Google size “ bunu mu demek istediniz” tarzında yardımcı oluyordu ve siz ona tıkladıktan sonra doğru sayfalara yönlendiriliyordunuz. Yani şunu demek istiyorum eskiden Google ‘da ayakkabı diye arama yaparsanız Google size “ayakkabılar mı demek istediniz” diye sorardı ve siz o bağlantıya tıklayınca aramanız değişir ve ayakkabılar olurdu . Artık Google  bunu çok az kullanıyor. Çünkü Machine Learning sayesinde artık sizin ayakkabılar demek istediğinizi anlıyor ve ayakkabıda deseniz ayakkabılar da deseniz aynı sonuçları gösteriyor.

RankBrain algortiması da buna benzer bir iş  yapıyor yani siz bir şey sordunuz bunu cevabını bulamazsa en yakın cevapları gösteriyor.

Yazıyı fazla uzatmadan birkaç örnek vermek istiyorum

Yukarıdaki resimde Obama’nın eşi ne zaman doğdu diye bir arama yapılmış. İlk önce Michele Obama’nın bilgileri ve alt tarafta da onunla ilgili diğer kişiler gösterilmiş. İşte RankBrain 🙂

RankBrain bu tür kısa cevaplar üzerinde uğraşıyor. Ama hala bana göre çok açık var. Şöyle izah etmeye çalışayım mesela çok karışık bir soru sorarsak örneğin ” Obama’nın doğduğu zaman ne zaman ? ” tarzında , RankBrain bize doğru sonucu vermeyebilir hatta bu soruya Michelle Obama’nın sonucunu da gösterebilir.

Eğer Google da farklı aramalar yaptıysanız şunları bilirsiniz. Örneğin Google ‘a Dolar  TL yazdınız Google size doların kaç tl olduğunu söylüyor. Aynı şekilde Sakarya hava durumu yazdınız yine başka bir siteye ihtiyaç duymadan bunu söylüyor. 2+2 yazdınız size bunun cevabını veriyor hatta hesap makinası bölümünü açıyor. Bunlar RankBrain ‘e göre biraz basit kalıyor.

Az önceki resimde RankBrain algortiması arka planda şunların cevabını arıyor.

  • Obama kim?
  • Hangi Obama?
  • Eşi Var mı ?

Bu tarz sorulara cevap bulmaya çalışıyor ve Machine Learning kullandığından bu tarz soruları öğrenmek zaman alabiliyor. Ayrıca şuan grup aramalarını da desteklemiyor yani;

Şimdi cevap veremediği şeyler hakkında birkaç örnek göstereyim.

Napolyo’nun motosikletinin ismini sorduk ama Napolyon ile ilgili şeyler geldi.Aşağı doğru indiğimizde ise motosiklet ile ilgili şeyler geldi. Ama ” o zamanlar motosikler yoktur ” diyemedi.

Aynı şekilde How many tablespoons in a cup? sorusuna da cevap veremiyor

Ufak bir bilgi daha vermek istiyorum. RankBrain , ülkelerin başkentlerini haber makalelerini tarayarak öğreniyor. Sadece başkentleri öğrenmek için ayrı bir çaba içine girmeyip makaleden öğreniyor.

 

 

Yazar Hakkında

Ömer Beden
Son Yazıları

Bu makaleyi 3 dakikada okuyabilirsiniz.