Kendi Veri Setimizi Kullanarak Yeni Nesil Nesne Tanıtma Python

Yeni Nesil Nesne Tanıma (01) | Gerekli Kurulumlar 1.1

ANACONDA

Python’ u bilgisayarımızda çalıştırabilmek için resmi sitesinden indirmemiz gerekiyor. Ancak biz bunun yerine Python dağıtımı olan Anaconda ‘ yı indireceğiz.

Anaconda bir Python dağıtımıdır. Anaconda’ yı bilgisayarınıza indirip kurduğunuzda tekrar Python kurmanıza gerek yoktur. Çünkü Anaconda varsayılan olarak Python’ u zaten bilgisayarınıza kurar. Anaconda dağıtımını tercih etmemizin bazı önemli sebepleri ise içerisinde kullanabileceğimiz oldukça faydalı hazır kütüphaneleri de beraberinde getirmesi. Örneğin Görüntü işleme kütüphaneleri, Makine öğrenmesi kütüphaneleri, Veri işleme kütüphaneleri, Grafik oluşturma kütüphaneleri gibi bir çok kütüphaneyi bünyesinde barındırıyor. Bu yüzden her defasında bizim bu kütüphaneleri indirmemize gerek kalmadan kullanabiliyoruz. Şimdi ise Anaconda kurulumuna geçelim. Biz bu seri boyunca windows 10 işletim sistemine göre kurulum yapıp ilerleyeceğiz.

 

Downloads

web sitesine gittikten sonra windows için indirelim.

Seri boyunca Python 3.6 sürümünü kullanacağız. Şimdi ise Python 3.6 sürümünün windows 64 bit işletim sistemimize uygun olan Anaconda versiyonunu indirelim.

indirdikten sonra kuruluma geçebiliriz:

bir sonraki adıma geçip lisans anlaşmasını da kabul ediyoruz.

Şimdiki aşama da ise Anaconda’yı kuracağımız yolu belirtmemiz gerek. Varsayılan olarak da bırakabilirsiniz. Ancak biz “C sürücüsünün içinde Anaconda isimli bir klasör oluşturup buraya kurmayı tercih edeceğiz” Bunun için Browse butonunu tıklayıp yolumuzu belirtelim.

Yukarıda ki gibi yolumuzu belirtip tamam butonuna tıklayalım.

İleri butonuna tıklayıp bir sonraki adıma geçeceğiz. Bu adımda 2 önemli nokta var. İlk olarak 1. kutucuk bize kurulum sonunda Anaconda ve Python ‘un sistem PATH ‘ ine eklenip eklenmemesini soruyor. Eğer biz bu seçeneği işaretlemezsek Anaconda’ yı her yerde çalıştırabilmek için kendimiz manuel olarak yapmamız gerekecek. Fakat Python bunu önermiyor. Aşağıda kırmızı renk ile yazdığını göreceksiniz. Çünkü Python bilgisayarınızda kurulu ise bu PATH değişkenleri çakışacaktır. bu yüzden değişkenleri manuel olarak eklemeniz gerekecek. Ancak bunu işaretlediğimizde Kurulum otomatik olarak yapacaktır. Bu yüzden bu kutucuğu mutlaka işaretliyoruz.

2. Önemi nokta ise diğer kutucuk. Bu kutucukta bize Python’un 3.6 versiyonunun kurulup kurulmayacağını soruyor. Eğer bilgisayarınızda Python 3.6 yüklüyse burayı işaretlemenize gerek yok. Ancak bizim bilgisayarımızda yüklü olmadığından biz bu kutucuğu işaretliyoruz.

Kurulumu Başlatalım

Kurulum bitene kadar komut penceresi bir kaç kez açılıp kapanabilir.

bir sonraki adıma geçebiliriz.

Microsoft, Python ile ortaklık kurdu. Burada ise Microsoft Visual Studio için Python eklentisini kurup kurmayacağınızı soruyor. İsteğe bağlı olarak kurabilirsiniz. Biz Devam et diyoruz.

Ve Anaconda kurulumu bitti. Şimdi ise gerekli denemelerimizi yapalım;

Öncelikle “Bilgisayar” simgesine sağ tıklayıp, ardından “Özellikler” e tıklıyoruz.

Ardından çıkan pencere de sol tarafra bulunan “Gelişmiş Sistem Ayarları” bağlantısına tıklayalım.

Şimdi ise önümüze çıkan yeni pencere de “Ortam Değişkenleri” butonuna tıklayalım.

 

Şimdi de PATH değişkenini görmekteyiz. Buraya tıklayıp Ardından “Düzenle” butonuna tıklayalım.

 

Yukarıda görüldüğü gibi path değişkenine otomatik olarak Anaconda ve Python’ un yolu eklenmiş oldu. Ancak 2 numara ile gösterilen yerde görüldüğü gibi Pyhon’ un kurulumu yanlış yerde. Biz bu 2 numarada bulunan 2 yolu da silelim. Python zaten C:\Anaconda yoluna kurulmuştu.

Yukarıda görüldüğü gibi  C:\Anaconda yolunda “python.exe” mevcut. Bu yüzden PATH de bulunan Python yolunu siliyoruz. Kısaca son durum böyle;

Sildikten sonra bize sadece Anaconda yolları kalıyor. Anaconda klasörünün içinde bulunan Python için ise buraya  C:\Anaconda yolunu eklememiz yeterdi. Zaten kurulum bunu bize otomatik olarak yapmış. Şimdi ise windows komut penceresini çalıştıralım. Bunun için klavyede bulunan windows logo tuş + R kombinasyonunu uygulayın.

Görev çalıştırma ekranına cmd yazalım.

 

Komut pencersi açıldıktan sonra çıkan ekrana python yazıp Enter tuşuna basalım. Daha sonra bu şekilde bilgilendirici ekran geldiğini göreceksiniz. Yukarıdaki ekran alıntısında 1 numara ile gördüğümüz kısım python komutunun çalıştığı adres. Biz Path değişkenine yukarıda Python yolunu verdiğimizden dolayı bu şekilde komut penceresinden istediğimiz klasörde Python dosyalarını açıp çalıştırabiliriz. Bu yüzden Path yoluna Python’ un kurulduğu klasörü yazdık.

2 numaralı bilgi ise bize Python’ un kurulu versiyonunu gösteriyor. 3 numara ise (>>> ) gibi bir işleç bizi karşılıyor. Bu işleç python kodumuzu artık buraya yazıp test edebileceğimizi ve buna hazır olduğunu gösteriyor. O halde bizde ilk kodumuzu yazıp test edelim. Şimdi ise python kodumuzu yazıyoruz;

 

yukarıdaki kodu komut penceresine yazıp Enter tuşuna basalım.

Görüldüğü gibi Python da varsayılan olarak çalıştığı ekrana çıktı vermeyi sağlayan Print fonksiyonu başarıyla çalıştı. Ve python bu görevi tamamladıktan sonra da bizden başka komut beklediğini ifade etmek için işleci (>>>)  tekrar yazdı.

İşte başarıyla Anaconda dağıtımının kurulumunu tamamladık. Bu dersimiz bu kadar. Bir sonraki derste kurulumlara devam edeceğiz.


Bu makaleyi 4 dakikada okuyabilirsiniz.