Kendi Veri Setimizi Kullanarak Yeni Nesil Nesne Tanıtma Python

Yeni Nesil Nesne Tanıma (02) | Gerekli Kurulumlar 1.2

PYCHARM

Önceki derste gördüğümüz gibi Python kodlarımızı komut istemcisi kullanarak başarılı bir şekilde yazabiliyoruz. Ancak bu pek tercih edilmez. Yazdığımız kodları daha iyi okuyabilmek ve hatta daha iyi yazabilmek adına IDE ‘ ler geliştirilmiştir. İşte bizde bu IDE’ lerden biri olan JetBrain firmasının ürünü Pycharm’ ı kullanacağız. Vakit kaybetmeden kurulum aşamasına geçelim.

https://www.jetbrains.com/pycharm/

yukarıdaki adrese gidiyoruz.

Şimdi indir yazısını tıklıyoruz.

Şimdi ise bir paket seçmemiz gerekli. Professionel sürüm ücretli bir sürümdür. Ancak biz Pycharm Community Edition sürümünü kullanacağız. İndir butonuna tıklayabiliriz. İndirme tamamlandıktan sonra kurulumu yapalım;

yukarıda seçtiğimiz en üstteki kutucuk masaüstünde Python simgesi kısayolu isteyip istemediğimizi soruyor. Biz 64 bit kullandığımız için bu kısayolu istedik. Altındaki kutucuk ise .py uzantılı dosyaları varsayılan olarak Pycharm ile açılıp açılmamasını soruyor. Biz açılmasını istediğimiz için bu kutucuğu da işaretliyoruz. En alttaki ise java geliştirme ortamı olan JRE nin yüklenip yüklenilmemesini soruyor. Gerek duymadığımız için yüklemiyoruz. Daha sonra ileri butonuna tıklıyoruz.

Şimdi ise Pycharm ‘ ı başlatalım.

Tema seçimi yapmamız gerekiyor.

Şimdi ise Python’ u düzgün çalıştırabilmemiz için Interpreter (yorumlayıcı) yolunu belirtmemiz gerekiyor.

bunun için yukarıda görüldüğü gibi Configure > Settings yolunu takip ediyoruz.

Ardından “Project Interpreter ” bölümüne tıklayıp sağ üstte de bulunan ikona tıklayıp Add diyoruz.

Şimdi ise karşımıza gelen ekranda “System Interpreter” bölümünü seçiyoruz. Sistem otomatik olarak Python ‘un kurulu olduğu varsayılan dizini veriyor.


  •  

Daha sonra Tamam butonuna tıklayıp Bir önceki ekrana geri dönebiliriz. Aşağıda görüldüğü gibi Anaconda ile kurduğumuz paketler artık görünüyor. Bu ekranda Apply butonuna tıklayıp çıkabiliriz. Artık Pycharm IDE hazır.

 

Bu dersi burada bitirip diğer derste kurulumlara devam edeceğiz.


Bu makaleyi 2 dakikada okuyabilirsiniz.